Tweet /**/ /**/ Citeste si: National Arena Vasile Dincu

/**/ /**/ Citeste si:National ArenaVasile Dincu

Cosmin Contra a anuntat lista preliminara a stranierilor pentru dubla cu Suedia si Feroe, partide transmise in direct de Pro TV pe 23 si 26 martie.

Vasile Mogos are 26 de ani, e fundas dreapta, joaca la Cremonese in Serie B.

Fotbalistul roman traieste de la 6 ani in Italia si nu a jucat niciodata in Romania, insa Cosmin Contra l-a convocat la nationala pentru dubla cu Suedia si Feroe, partide transmise in direct de Pro TV pe 23 si 26 martie.

Selectionerul anuntase ca ia in calcul sa-l cheme la nationala pe Vasile Mogos, iar vestea l-a impresionat pana la lacrimi pe roman la acel moment.

“Am plans! E un vis de cand eram mic. Am muncit o viata sa ajung la punctul asta”, spunea acesta.

Vasile Mogos a mai jucat la Asti, Real Vicenza, Delta Rovigo, Lumezzane, Reggiana si Ascoli. In acest sezon, la Cremonese, Mogos a jucat in 22 de partide si a marcat 3 goluri.

/**/ /**/ Citeste si:Cosmin Contranationala romanieiSuedia – RomaniaRomania – FeroeVasile Mogos

Simona Halep se pregateste de turneul de la Madrid.

Simona Halep se afla in capitala Spaniei si se pregateste de participarea la primul ei turneu pe zgura din acest an. Halep a mai jucat pe aceasta suprafata la confruntarea din FED Cup, pierduta in fata Frantei.

Inainte de inceperea competitiei, Simona Halep i-a impresionat pe organizatori cu calitatile sale fotbalistice, reusind sa jongleze fara probleme cu mingea.

/**/ /**/

.@Simona_Halep showing of her ⚽️ skills.

Source: WTA IG Story pic.twitter.com/e1UsIN3eOh

— ????????WTA Romania???????? (@WTARomania) May 3, 2019

Traseu infernal la Madrid pentru Simona Halep

Daca trece de primul tur, Halep se va duela cu castigatoare meciului Alison Riske – Johanna Konta. In turul al treilea, Julia Georges ar fi cel mai probabil adversar. Sferturile ii scot in cale Simonei Halep o adversara cu care s-a duelat des in ultimii ani pe zgura: Elina Svitolina, sau senzatia inceputului de an, Ashleigh Barty..

Daca ajunge in semifinale, Simona Halep se poate duela direct cu Naomi Osaka pentru primul loc in clasamentul WTA. Pliskova sau Sabalenka ii mai pot iesi in cale in penultimul act al competitiei. Simona Halep a fost depasita cu Petra Kvitova in clasamentul WTA, iar cele doua isi pot regla conturile in marea finala. Angelique Kerber si Sloane Stephens mai sunt favoritele pe cealalta jumatate a tabloului si isi pot face aparitia in marea finala.

Simona Halep, regina zgurii

Un clasament intocmit de WTA arata suprematia Simonei Halep pe zgura, aproape de doua ori mai multe puncte castigate fata de a doua clasata, Serena Williams, cea care nu se simte nici ea prea bine dupa ce a nascut. Naomi Osaka nici nu exista in clasamentul alcatuit de WTA, jucatoarea japoneza fiind mai mult obisnuita cu suprafata hard, fiind detinatoarea trofeelor de la US Open si Australian Open.

8. Madison Keys: 3144

/**/ /**/ Citeste si:Simona HalepMadridsimona halep lider mondialjongleriiorganizatori

Astra – Viitorul 3-0 | TOATE FAZELE IMPORTANTE SUNT AICI

Ioan Niculae, patronul Astrei, a avut o reactie extrem de dura la finalul partidei castigate de echipa sa contra Viitorului.

Omul cu banii de la Giurgiu a reamintit de episodul de la meciul tur cand Viitorul a castigat cu 1-0 dupa un gol marcat in minutul 90+3 cand Astra avea un jucator accidentat, iar Viitorul nu a trimis mingea in aut. La finalul partidei, Yuksel Yesilova, prepatorul fizic al Astrei, l-a injurat pe Hagi.

“A fost raspunsul nostru la partida din turul campionatului, daca va amintiti, ca vad ca nu prea mai vorbiti de ea, care cred ca ar trebui sa ia cu brio locul 1 la nesimtire, la lipsa de bun simt, pe faptul cum ne-au injurat jucatorii, cum a dat gol după ce noi am dat mingea afara, daca va amintiti in minutul 93. A fost raspunsul baietilor fata de acel comportament mai mult decat dement, practicat de toti de la clubul Viitorul.

Noi nu ne razbunam, noi am dat un raspuns fotbalistic la o treaba care a tinut strict de obraz si de bun simt si de lipsa de fair-play. Nu vrem sa dam palme nimănui, dar sa…sa… dar nu va amintiti? Vad ca nu prea vorbiti de treburile astea, vorbiti foarte putin de…daca era la Astra, probabil ca insistati pe acea faza”, a declarat Ioan Niculae la finalul meciului.

/**/ /**/ Citeste si:Ioan Niculaeastra viitorulrezultat astra viitorulscor astra viitorul

HALEP 7-6 (11-9) 4-6 7-5 PAVLYUCHENKOVA

GAME! SET! MECI! Simona Halep merge in optimi la Rogers Cup, acolo unde o va intalni pe Venus Williams! Americanca a eliminat-o in doua seturi pe Sorana Cirstea (7-6 6-4).

Setul 3:

5-5 Pavlyuchenkova isi face si ea serviciul si nu-i lasa Simonei sansa de a face break-ul si a servi pentru set
5-4
Simona isi castiga serviciul si trece la conducere pentru prima data in setul decisiv!
4-4
BREAK SIMONA HALEP! Romanca revine in setul decisiv!
3-4
Simona incheie game-ul pe propriul serviciu cu un as!
2-4
Pavlyuchenkova isi face serviciul si ramane cu break in fata si cu prima sansa la victorie in aceasta partida
1-2
Halep isi castiga de aceasta data serviciul, dar are dificultati in joc si Darren Cahill vine langa ea sa-i dea cateva sfaturi
0-1
Pavlyuchenkova face break inca din debutul setului decisiv!

Simona Halep primeste ingrijiri in pauza dintre seturi. Talpile ii sunt bandajate sportivei romance!

Setul 2

4-6 SET PAVLYUCHENKOVA! Simona are probleme la serviciu, rusoaica face break-ul si apoi isi face fara probleme serviciul
4-5
BREAK PAVLYUCHENKOVA! Simona nu ii poate tin piept rusoaicei in game-ul pe propriul serviciu
4-3 Simona isi face cu greu serviciul, dupa ce a salvat doua mingi de break
3-3 Cele doua jucatoare merg cap la cap in acest debut de set doi
2-2 Pavlyuchenkova salveaza doua mingi de break ale Simonei si isi face serviciul in cele din urma!
2-1 Game castigat cu greu de Simona Halep, in care Pavlyuchenkova reuseste un punct de exceptie, trimitand un lung de linie dupa ce a adus-o pe Simona la fileu
1-0 Simona castiga la 15 primul game din setul al doilea, pe propriul servciu

Setul 1

7-6 (11-9) SET SIMONA HALEP! Dupa un tie-break extrem de disputat, cu multe servicii pierdute si greseli de ambele parti, romanca reuseste sa castige primul act al confruntarii cu Pavlyuchenkova!
6-6
Pavlyuchenkova isi procura doua mingi de break si reuseste sa si-o adjudece pe prima, cu o lovitura care o prinde pe picior gresit pe Simona Halep. Avem tie-break in primul set!
6-5
BREAK HALEP! Simona reuseste sa castige a treia minge de break pe care si-o procura intr-un game extrem de disputat pe serviciul rusoaicei. Romanca va servi pentru SET!
5-5
Simona face un game solid pe propriul serviciu si castiga game-ul la 0
4-5
Pavlyuchenkova face si ea un game solid pe propriul serviciu
4-4 Serviciul Simonei Halep arata mult mai bine acum, la reluarea meciului! Noaptea trecuta, romanca a aratat probleme la acest capitol